top of page

Fotoğraf galerileri

Yıllar boyunca ailemin bir parçası olan Sébah&Joaillier'nin birçok dijital ve fiziksel fotoğrafına ulaştım. Buradaki amacım dijital bir koleksiyon oluşturup bu güzellikleri halka ve geleceğe sunmaktır, bunları tozlu raflarda tutmanın bir faydasını görmüyorum.

Özellikle ilgilendiğim dönem, ortaklığın başlangıcından Joailler'in ölümüne kadar yani 1885-1904 arasıdır. Pascal Sébah, Jean Pascal Sébah ve Cosmi Sébah'ın foroğraflarını da bulmak mümkün ancak ben çok özel bir döneme önem vermeye çalıştım.

Bu sabit dönem nedeniyle, Sébah & Joaillier'nin fotoğraf sayısı sınırlıdır. Kabin portreler ve özel çekimler dışında, mevcut fotoğraf çeşitlerinin sayısının 1.600-1.700'ü geçmediği tahmin edilebilir. Dijital koleksiyonumda bunlardan yaklaşık 1.500 adet var (Eylül 2021).

Abdülhamit Koleksiyonu ve Bağdat Demiryolu İnşaatı gibi farklı konularda özel çekimler de mevcut ama az olduğu tahmin edilebilir.

Günlük mağazadaki rutin işleri olması nedeniyle büyük miktarda kabin portreler mevcuttur. Her ailenin eski albümlerinde birkaç tane olabilir. Dijital koleksiyonumda yaklaşık 300 parça vardır (Eylül 2021).

Yeni fotoğraflar buldukça eklemeye devam ediyorum.

 

Fotoğrafların çoğu albümen baskılar ve geri kalanı gümüşi baskılardır. Bu tip baskıların teknik özellikleri internet üzerinden videolardan izlenebilir.

Pek çok fotoğrafın 1880-1890'larda çekilmiş olması ve çok ince kağıtlara basılması, fiziksel korunma koşullarını önemli kılıyor. Özellikle organik yapıları ile albümen baskıların zamanla bozulma olasılığı vardır.

Doğal olarak koleksiyonerler için eski albümen fotoğraflar büyük önem taşıyor. Sepya rengi tonlarıyla antika bir görünüme sahiptirler ve değeri giderek artarken ender bulunmaya başlanırlar. O zamanlarda bu fotoğraflar daha çok turistlerin ilgisini çekiyordu, bu yüzden bugün Türkiye dışındaki ailelerde, koleksiyonlarda ve müzelerde bir kısmını bulmak mümkün.

1895 yılından itibaren bu fotoğraflar matbaalar tarafından kartpostal yapımında da kullanılmıştır.

 

Alt menüde farklı konulardaki fotoğrafları görebilir, bir fotoğrafın üzerine tıklayarak büyük veya tam sayfa görebilir, açıklamasını da okuyabilirsiniz. Beğenmek için kalp işaretlerine basabilir, oka basıp sayfayı sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

 

Bir Sébah&Joaillier ürününün bir tarafında koleksiyon damgası varsa, ürünün orijinal olduğunu ve koleksiyonumdan geçtiğini teyit eder.

 

Keyif almanız dileğiyle...

 

Fabrizio Casaretto​

Fabrizio Casaretto Collection stamp.jpg
bottom of page