Fotoğraf galerileri

Yıllar boyunca gerek fiziki gerekse internet aracılığı ile ailemin bir parçası olan Sébah&Joaillier'nin birçok fotoğrafına ulaştım.

Bu websitesindeki amacım bir dijital koleksiyon oluşturup bu güzellikleri insanlara ve geleceğe sunmaktır, saklamanın ve tozlu raflarda tutmanın hiç bir faydasını görmemekteyim.

 

Özellikle belirtmek isterim, beni ilgilendiren kısım ortaklığın başlangıcından Joailler’nin vefatına kadar olan dönemdir, yani 1885-1904 arası. Bunun haricinde Pascal Sébah, Jean Pascal Sébah ve Cosmi Sébah imzalı fotoğraflar bulmak mümkündür, ancak ben çok spesifik bir döneme önem vermeye çalıştım.

Bu sabit dönemden dolayı Sebah&Joaillier imzalı bulunabilir fotoğraf sayısı kısıtlıdır. Kabin portre ve özel çekimler hariç, varolan dış mekan fotoğraflar çeşit sayısının 1.600-1.700 adedi geçmediği tahmin edilebilir. Dijital koleksiyonumda bunlardan yaklaşık 1.400 adedi mevcuttur (Temmuz 2020).

Abdülhamit ve Bağdat Demiryolu İnşaası gibi farklı konularda özel çekimler yapılmıştır ancak sayısının fazla olmadığı tahmin edilebilir.

Kabin portre fotoğrafları ise güncel dükkan işleri olduğundan dolayı sayısı çok yüksektir ve tahmini imkansızdır. Her evde eski albümler içerisinde bulunabilir. Dijital koleksiyonumda yaklaşık 300 adet mevcuttur (Temmuz 2020).

Yeni fotoğraflar elime geçtiği sürece buraya eklemeye devam etmekteyim.

Fotoğrafların büyük çoğunluğu albümin, çok küçük bölümü ise arjante baskıdır. Bu tip baskıların teknik yapılışı ve özellikleri internet üzerinde videolarda seyredilebilir.

Birçok fotoğrafın 1880-1890 yıllarından ve çok ince kağıt üzerinde olması fiziki koruma koşullarını önemli kılmaktadır. Özellikle albümin baskılar organik bir yapıya sahip olduklarından dolayı zamanla yıpranma ihtimalleri yüksektir, farklı yıpranma şekilleri gözlenebilir.

Doğal olarak koleksiyonerler için eski albümin fotoğrafların önemi yüksektir, sepya rengine kaçan tonları ile antika bir görüntüye sahiptirler ve bulunmaları gün geçtikçe ender olmaktadır, değerleri yükselmektedir. Zamanında bu fotoğraflara asıl rağbet turistler tarafından görüldüğü için bugün Türkiye dışındaki koleksiyonlarda ve müzelerde bulmak mümkündür.

Aynı dönemde bu fotoğraflar bazı baskı evleri tarafından satın alınıp kartpostal üretiminde kullanılmıştı, renklendirilmiş olanlar da mevcuttur. Günümüzde bunların birçok örneği efemeracılar ve mezat evlerinde bulunabilmektedir.


Menü'de alt başlıklarda farklı konularda fotoğraflara ulaşabilirsiniz, bunların üzerine tıkladığınızda daha büyük veya tam sayfa görebilirsiniz, açıklamayı okuyabilirsiniz. Kalp işaretlerine basıp beğenebilir, oka basıp sosyal medyada sayfayı paylaşabilirsiniz.

Sébah&Joaillier ürünlerinin bir tarafında koleksiyon damgamın bulunması, bu ürünün otantik olduğu ve elimden geçmiş olduğunu teyid eder.

Feyz almanızı temenni ederim...

 

Fabrizio Casaretto

Fabrizio Casaretto Collection stamp.jpg